Nihal Yeşiltaç Oran

Pınar Gültekin’in Katili Kim?

Pınar Gültekin'in Katili Kim
nihal yeşiltaç oran

Nihal Yeşiltaç Oran

Bu nasıl bir başlık diye düşünenler vardır elbette içinizde. Pınar Gültekin’in katili gayet tabii Cemal Metin Avcı diyorsunuz. Evet katil bu şahıs ama azmettirenler?

Hiç düşündünüz mü? Bir insan diğer bir insanın canını alır? Bir erkek, bir kadının canınını neden alır? Kendinde bu hakkı nasıl bulur? Bakın geçmişte yaşananlara, ne görüyorsunuz? Biri karısı ayrılmak istediği için öldürmüş, diğer beraberlik teklifini reddettiği için öldürmüş. Bir başkası açık giyindi diye tecavüz etmek istemiş, başaramayınca öldürmüş veya başarmış ve öldürmüş. Bunların hangisi gerçek sebep olabilir? Bir insanın hayatını sonlandırmak için hangi şey gerçek sebep olabilir biri açıklasın bana!

Tabii ki mantıklı bir sebep gösteren olamaz. Peki bu erkekler, yukarıda saydığım sebepleri sıralayarak itiraf ediyor yaptıklarını? Neden bunlara kendi de inanıyor?

İşte yazımın kısmındaki konuya geldik, azmettiricileri yüzünden. Kimler azmettiriyor? Yakın çevre! Mesela Ayşe Hanım, oğluna küçükken vermeye başlıyor gazı. “Ne hazırlayayım oğluma? Benim aslanım ne yerse onu yaparım ben” derken iyi ve ilgili bir anne olduğunu düşünüyor oysa orada “sen erkeksin senin dediğin olur” diyor farkında olmadan.

Ahmet Bey diyor ki oğluna, “sınıfta beğendiğin bir kız var mı? anlayalım yaniiii”Aslında diyor ki seç beğen al, tercih senin sen seçeceksin. Göster amcalara pipini klişesine hiç girmiyorum. İğrençsiniz.

En iyi, düşünceli anneler bile şöyle diyor “oğlum yapma yazıktır, günahtır üzme kızı. O da bir ana kuzusu” tamamen iyi niyetle söylenen bu cümlede kadının acınacak bir şahıs olduğunun altını çiziyor.

Tehlikenin Farkında mısınız?

Bu küçük çocuk büyüyor, yetişkin bir erkek oluyor. Zaten alt yapıda bir üstünlük vurgulanmış ve yerleşmiş kendisine. Sonra kendini bilmez bir sosyal medya fenomeni çıkıyor ve şöyle diyor: ” Ne olacak bu kadınlar? Şiddete uğradık, tacize uğradık, bizi vurdular… Tutun dilinizi! Kadın zaman erkeğin bir adım gerisinde olmak zorunda.” Laflara bakar mısınız? Bu ne demek biliyor musunuz? İddialı ve yön veren sözler bunlar! Milyonlarca insan bu şahsı takip ediyor. Tehlikenin farkında mısınız? Alt yapısı üstünlük ile hazırlanmış, düşünmekten ve analiz yeteneğinden aciz olanlar bu sözlerden nasıl etkilenir? Hayırdır Sayın Murat Övüç? Hangi engin bilgi ve yetkinize dayanarak bu sözleri söylediniz?

Siz eşinize zamanında, sizden geri durmadığında şiddet mi uyguladınız? Veya şimdiki sevgiliniz ile ilişkinizde bir adım geride mi duruyorsunuz? Neye dayanarak bu cesareti kendinizde buldunuz? Sizin yapmak istediğiniz ne? Zaten bir insana yakışmayacak çirkin kelime ve el hareketleri ile gençlerin aklında kalıyorsunuz, şimdi de şiddete azmettirmek mi amacınız? Sormam hata tabi, söylediklerinizle direkt bunu yapıyorsunuz.

isterim; bir savcı çıksın, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan veya daha uygun bir maddeden size bir dava açsın. Bakalım o zaman at benim meydan benim diye bağıra bağıra konuşmak nasıl oluyor. Bu olay yanık-tiktak diye bağırmaya, belden aşağı konuşmaya, göstere göstere yardım yapmaya benzemez. Dilerim ibretlik bir ceza alırsınız.

Bu Organize Bir Suçtur!

Evet sevgili okuyucu, gördüğünüz gibi Pınar’ın katili bir tane değil. O tetikçi. Bu organize bir suçtur. Net!

Bakın Pınar’ın sonu belli olduktan sonra halkın bir kısmı isyan ederken bir kısmı da katile hak verdi. İşte bu hak verenler de, onların yetiştireceği çocuklar da birer kadın katili adayı. Yorumlardan birinde “ evli, kız ona kuyruk salladı bunu hak etti” diyor. Anlayamadım? Evliyken bir başka kadınla ilişkiye giren biri zaten baştan yanlış yapmış ve insanlar bir de üstüne cinayet işlemiş birini böyle savunuyor. Kaldı ki Pınar istediği için bu birliktelik oluştu diyelim, karşılığı ölüm mü olmalı?

Söyleyecek söz ama anlayacak insan az. O sebeple ben yazıma buralarda bir nokta koyayım. Son ricam; çocuklarınızı yetiştirirken kadın erkek ayırmadan insanların saygıya değer ve önemli olduğunu vurgulayın. Erkek yapar kadın yapamaz algısını istersek değiştirebiliriz. Varsa kendi çocuğumuz, yoksa çevremizdeki diğer çocuklardan başlayalım. İnsana saygıyı öğretelim. Yapacağımız bu; cinsiyet belirtmeden insana saygıyı kabul ettirmek, gerek anlatarak gerek uygulayarak.
Kalın sağlıcakla…

Nihal Yeşiltaç Oran

Yorum Yap