Nihal Yeşiltaç Oran

Sezon Finali Yapan Dizileri Yorumlayalım

Sezon Finali Yapan Dizileri Yorumlayalım

Bu yıl sayısını bilmediğimiz dizi başladı televizyonlarında. Daha önceki yıllardan gelenlerle birlikte takip edilmesi güç oldu. Ve yine bir haziran ayı ile birçok dizinin finali ya da sezon finalini gördük.

Bu yazımda bu dizilerden bazılarını yorumlamak istiyorum. Bazılarını diyorum, çünkü tamamını izleyip takip etmeye ne yürek dayanır ne de zaman yetişir.

Biliyorum ki birçoğunuz Kızılcık Şerbeti’ni arayacak bu satırlarda. Şimdiden söyleyeyim; bulamayacaksınız. İzlemedim, o kadar entrika benim enerjimi düşürür izleyemem. İçinizden ‘hangi dizide entrika yok ki’ diyorsunuz biliyorum. Siz de haklısınız…

 

İnci Taneleri

‘Dilber evin barkın yok mu?’ cümlesi ile tabiri caizse paldır küldür girdi hayatımıza İnci Taneleri. Herkes merakla bekledi, geri sayım heyecanlıydı. Çünkü imzası olan her işin başarılı olduğu bir isim vardı Yılmaz Erdoğan. Uzun zamandır da bir projesine denk gelmemiştik. Dizi ile ilgili yayınlanan ilk fragmanda Dilber’in (Hazar Ergüçlü) kıvrak dansı vardı ve bu ilgi çekti. Hatta dizi başlamadan birçok sosyal medya fenomeni ve sanatçısı bu dansı yapmaya başladı. İple çekiyorduk dizinin başlayacağı günü.

Sonunda sırlarla dolu biz dizi ile karşılaştık ve izlemeye başladık. İzliyoruz ama ilerleyen bir durum yok. Ağır akıyor, yürümüyor. Bir hatır sorma sahnesi dakikalarca sürer mi? Sürüyor. İlk cümle ağır aksak geliyor, bir sessizlik oluyor sonra karşı taraftan yanıt geliyor bakışıyorlar. Gitti 5 dakika ve sadece hatır soruldu. Bir bölümü izlemezseniz ne olur? Hiç endişe etmeyin izleyen bir arkadaşınız en fazla 3 dakika içinde anlatır size 2 saat süren o bölümü. Instagram hesabına izleyici benzer şikayetleri yazdıkça umutlandım bir iyileştirme yoluna gidilir mi diye ama hayır olmuyor. Size şöyle söyleyeyim; son iki bölümü geniş özet olarak izledim. 37 dakikaya özetlemişler. Allah inandırsın o 37 dakika 1.5 hızla izledim o derece yani. Sonuç olarak sezon finali yapan bu diziyi yeni sezonda tekrar izlemeyi deneyeceğim. Dilerim biraz hareket gelir. Yılmaz Erdoğan’ın yaptığı bir iş olmasa inanın 6-7.bölümde final yapmıştı.

 

Kızıl Goncalar

Hadiseli başlayan bir dizi Kızıl Goncalar. Yasak geldi, gelecek sakıncalı konular işleniyor diye yazıldı çizildi. Hiç başlamadan uzaklaştım diziden ama bir arkadaşımın önerisi ile sonra izledim. Güzel oyuncular var, hepsi birbirinden başarılı. Alışılmamış bir konu ele alınmış ki büyük cesaret, yapım şirketini kutluyorum. Ülkemizdeki tarikat gerçeğini biraz yumuşatarak izleyiciye aktarmaya çalışmışlar. Özgü Namal’ı yeniden görmek güzeldi. Elbette izlemeye devam edeceğim.

 

Sandık Kokusu

Diziye başlamamın sebebi oyuncularını beğeniyor olmamdı. Mesela Demet Akbağ her rolün kadını. Güldürmeyi ve ağlatmayı bu kadar iyi yapabilen az oyuncu vardır sanırım. Özge Özpirinçci, Necip Memili.. Dizi devam ederken izlememe kararı alıyordum ki Uğur Yücel geldi, her şey başka bir boyut kazandı. Yalnız konuların işlenişi biraz sıkıcıydı açık söylemek gerekirse. İlk bölümlerde bir aksiyon sahnesi vardı, işte o zaman ‘olmayacak’ diye düşündüm. Bir daha da benzer bir sahne olmadı zaten. Dizide Metin Akdülger de vardı. Kitle onu sevdi ama sebebini öğrenemediğim bir şekilde ayrıldı diziden. Bu defa Serkay Tütüncü geldi. Ben final yapar bu dizi derken sezon finali oldu. Yani devam edecek. Yapımcı yönetmen ne düşündü bilmiyorum ama izleyicinin zevk alabileceği şekilde dönseler iyi olur.

Gaddar

Yine başarılı oyuncuları gördüğüm bir dizi oldu. Konusu ve işlenişi biraz sıra dışı olsa da iyiydi. Öyle aman aman bir pr yapılmadı dizi için, keşke olsaydı. Ay Yapım hep iyi işlere imza atmıştır, bu da onlardan biri bana göre. Dizinin hızı yavaşlamaya başlayınca İbrahim Çelikkol girdi diziye. Hareket yeniden başladı. Burada ilgimi çeken farklı bir şey vardı.

Bazı isimlerin yıldızı parladı benim gözümde. Mesela Umutcan Ütebay! Oynadığı Dandun Mesut karakteri ile başarılıydı. İzleyenlerin aklına kazınacak bir rolün üstesinden başarı ile geldi. Bir diğeri de Enver karakteri ile Alper Çetinkaya. Bugüne kadar onu gördüğüm dizilerde daha silik rolleri vardı ama burada iyi şans verilmiş, bunu da büyük başarı ile tamamlamış. Bir de Uğur Yıldıran var. Onun da sanıyorum bu dizi en fazla diyalogu olan dizisi oldu. Tanıyanlar bilir, kendisi daha çok estetik dövüş konusunda başarılıdır. Hatta bir çok dizinin aksiyon sahnelerinde imzası vardır, Çukur dâhil. Erdal Özyağcılar, Onur Saylak gibi isimleri saymıyorum bile, haddim değil.

Bir de ne hoşuma gitti biliyor musunuz? Uzun yıllar önce izlediğimiz Bir Demet ’dan iki isim vardı. Nesihan Yeldan ve Deniz Özerman. İkisini aynı sahnelerde görmek iyi geldi. Yazık ki Gaddar sezon finali yapmadı. Final yaptı. Bence devam etmeliydi. Çünkü ülke gündeminden bazı konuları işliyorlardı, bu da farkındalık açısından önemliydi olmadı.

 

Taş Kağıt Makas

Yine tavsiye üzerine izlemeye başladığım bir dizi Taş Kağıt Makas. Senaryosu ve yönetmen hüneri bana göre oyuncuların bile önüne geçmiş durumda. ilginç bir yapım; hani birçok dizide bir sonraki sahneyi aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz ya, bunda öyle bir şansınız yok. Dizinin tekniğini çözmüş olmanız da yetmiyor. Bu defa ‘ilginç bir şey olacak’ diyorsunuz ama o ilginçliğin ne olduğu hakkında fikir yürütmeniz neredeyse imkânsız. Oldukça sürpriz bir dizi. Kötü adamların, saf ve temiz birinin üzerine attığı suç ile dizi. İftiraya uğrayan adamın oğlunun gerçeği ortaya çıkarma mücadelesi ile sürüyor.

Dizi oyuncularından Burak Yörük (Fecir) bana göre muhteşem bir oyunculuk sergiledi. Yolu açık olur dilerim. Ben normalde dizilerin yönetmen hatalarını incelerim, devamlılık hataları mesela… Ama bu dizide inanın bunu yapmaya zamanım olmadı, her sahne konunun tamamını etkileyecek kadar önemli kaçırmamam gerekiyordu. Sezon finali yapan bu dizi yine çok ilginç bir şekilde bitti. Yeni sezonu merakla bekleyeceğim nadir dizilerden biri oldu.

 

Bahar

Yine sevilen, sosyal medyayı fazlaca meşgul eden dizilerden biri Bahar. Ülkemizdeki kadınların bazılarının yarasına dokunmuşlar. Bazı kadınlar desem de hiç azımsanmayacak kadar sayıları. Güçlü, sevilen oyuncular var. Sezon finali izleyiciyi merakta bırakacak şekilde yapıldı normal olarak. Beş insanın hayatı söz konusu. Hangisi yeni sezonda yaşar hangisi ölür bilemiyoruz, göreceğiz. Verdiği mesajlar sebebi ile başarılı bulduğum bu dizinin arada garip sahneleri oluyor. Bu da benim hoşuma gitmedi işin açığı. Garip sahneler derken? Mesela A kişisi B kişisine öfkelendi, aklından o kişiyi hırpalamak geçiyor. Onu gerçekte de yapmış gibi gösteriyorlar. Gerek var mı bilemedim? Bu konu ile ilgili tek bir olumsuz söz duymadığım için sorun bende diyerek geçiyorum.

 

Benim takip edebildiğim diziler bu kadardı. Ancak geriden gelen ve bir dönem başladığım ancak devam etmediğim diziler de vardı. Mesela Yargı isimli dizi. İlk bölümler izledim ama sonraları itici geldi, izlemek işkence gibi oldu bıraktım. Teşkilat isimli dizi de aynı şekilde, devam edemedim.

Bir de yine bu sezon başlayan ama ömrü uzun olmayan bir dizi vardı Ne Gemiler Yaktım! Şampiyonlar ligi gibi bir yapımdı ama sürmedi. Sanıyorum ki konusu ilgi çekmedi. Sandık Kokusu ile birlikte başlamıştı. Ben Sandık Kokusu kısa sürede final yapar derken Ne Gemiler Yaktım bitti.

Diziler hayatımıza renk aslında ama özenildiğinde, seyircinin beklentisi ve beğenisi dikkate alındığında.

Yeni sezonda tekrar haberleşelim, bakalım neler olacak?

Sağlıcakla

Yorum Yap