Nihal Yeşiltaç Oran

Hangisi Haklı?

hangisi haklı
nihal yeşiltaç oran

Nihal Yeşiltaç Oran

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen bir hadiseden bahsedeceğim bugün. Aslında bakarsanız haber taze değil ama o kadar etkileşim aldı ki, ben de köşeme taşımak istedim. Özdemir Erdoğan’ın Zeki Müren hakkında söyledikleri ve buna Rober Hatemo’nun verdiği videolu cevaptan bahsediyorum.

Sessizce ilerleyen bir magazin olayı bu. Hatırlayalım; Özdemir Erdoğan, Zeki Müren için ne demiş? “Ya bu adama Paşa dediler. Bir Allah’ın kulu paşası da çıkıp, ya buna madam deyin, başka bir şey söyleyin ama Paşa demeyin orduyu ilgilendiriyor bu demedi. Böyle bir şey olur mu? Zeki Müren rol model oldu. Sonra bir sürü kötü örnekleri çıktı.” İşte tam bunları söylemiş ve eklemişti. “Elton John hiçbir zaman böyle pespayelik yapmadı”

Böyle bir insana ben de yakıştıramadım tabii bu sözleri ama Rober Hatemo biraz daha fevri davrandı, kendini durduramamış. Söyleyeceklerini bir kağıda yazmış, geçmiş kamera karşısına. Biri de arkada yazdığı metni tutuyor rahat görsün okusun diye. Peki o ne demiş? “Sayın Özdemir Erdoğan; şarkı söyleme biçiminizden ve sesinizden hepimiz her an boğulacakmışız gibi hissederdik. Hiç bir heteroseksüel birey, Zeki Müren ruj sürüyor diye ruj sürmez. ” Daha bir sürü laf. Haklı mı evet haklı! Seversiniz sevmezsiniz ama Zeki Müren bir dönem bu ülkeye damgasını vurmuş, bugünlere gelebilmiş bir sanatçı. Değil Özdemir Erdoğan, hiç kimsenin bunu tartışmak haddi değil. O dönem Paşa lakabı ve Sanat Güneşi lakabı ile benimsenmiş. Bunu tartışmak gayet gereksiz bir durum.

Sosyal medyada konuyu paylaştığımda gelen mesajların tamamında Rober Hatemo’nun haklı olduğu söyleniyordu. Evet ben de haklı buluyorum. Bir detay hariç! “şarkı söyleme biçiminizden ve sesinizden hepimiz her an boğulacakmışız gibi hissederdik” bu cümle tamamen amacını aşan bir cümle. Orada duygular anlatılırken, yapılan saygısızlık vurgulanırken Hatemo’nun bu konu ile giriş yapması hiç şık olmamış.

Amacı Ne?

Olayı gelin başka yerden inceleyelim. 80 yaşında bir üretici bir müzisyen, sektöre yıllarını vermiş. Neden kendini bu hale düşürür? Yaşının yarısı kadar bir şarkıcıdan bu lafları neden duyar? Yani ne gerek var? Belli bir saygınlığı var, yıllarca herkes onu el üstünde tutmuş, neden bu sivri çıkışı yapar? Yeniden gündeme gelmek mi? Olur mu olur!

Yani dostlar bu camia gerçekten bir garip. Kimi üstüne vazife olmayan hamleler yapar, kimi saçmalar kimi haddini aşar! Ne uğruna?

Kalın sağlıcakla…

Nihal Yeşiltaç Oran

Yorum Yap