Teknoloji

TikTok’un Eğitici İçerikleri

TikTok'un Eğitici İçerikleri

Kısa uygulaması TikTok, filmden spora, modadan müziğe, sanata geniş bir topluluğu içinde barındırıyor. Pek çok insanın kendini rahatlıkla ifade edebildiği platformda, eğitici içerikler de yer alıyor.

İşte TikTok’ta yer alan bilimsel ve eğitici hesapların listesi;

 

Aleyna Kılıç

İşaret dilinde konuşmayı bilen Aleyna; günlük hayatta sürekli kullandığımız cümlelerin, belli başlı isim ve fiillerin işaret dilinde nasıl anlatılabileceğini gösteriyor. Kendi hayatından anları da paylaşan Aleyna, sevilen şarkı sözlerini de işaret diliyle anlatmayı seviyor. Ortalama 90 bin civarından takipçisi olan Aleyna’nın çektiği videolar ortalama 1.6 milyon beğeni aldı.

TikTok hesabı: @aleykilic

 

1 Dakikada İngilizce 

İçinde bulunduğumuz dönemin olmazsa olmazı artık İngilizce. İnsanlar, tüm dünyanın konuştuğu bu dili öğrenmek için ders alıyor. Kurslara katılıyor ve çeşitli platformlar aracılığıyla pratik yapıyor.  İsminden de anlaşıldığı gibi ortalama birer dakikalık videolar paylaşıyor. TikTok hesabı aracaılığıyla birbirlerine benzer ifadelerin telaffuzlara göre nasıl farklı anlamlara geldiğini de öğrenebilirsiniz.

TikTok hesabı: @1dakikadaingilizce

 

Pinky Pearly

Laboratuvarda yapılan deney ve araştırmaları izlemeyi sevenler için, Pinky Pearly ideal bir hesap. Renkli saçlarından esinlenerek TikTok hesabının adını belirleyen Deniz Periz, laboratuvarda deneyleri, çalışmaları ve araştırmaları kısa videolar olarak paylaşmayı seviyor. Deney tüpleri içindeki biyolojik hayatı görmek isteyenler TikTok’taki bu laboratuvara göz atabilirler.

TikTok hesabı: @pinkypearly

 

Onur Binay

Teknolojisi gazeteci Onur Binay da TikTok’ta içerik üreticisi olarak yer alıyor. Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri paylaşan Binay; bunun yanı sıra siyah beyaz fotoğrafları renklendirme, ilgi çekici yazı karakterlerinin fontunu bulma, program ve cihazların az bilinen özellikleri gibi pratik bilgileri de kısa videolar aracılığıyla anlatıyor. aktif olarak kullanan Binay, TikTok’ta da düzenli olarak paylaşıyor.

TikTok hesabı: @onurbinayy

 

Evrim Ağacı

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Kulübü tarafından 2010 yılında kurulan Evrim Ağacı platformu, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen popüler bilim platformlarında biri. Çağrı Mert Bakırcı öncülüğünde kurulan Evrim Ağacı platformu da TikTok’a katılanlar arasında yerini aldı. Doğa bilimleri hakkında öğretici videolar paylaşan Evrim Ağacı, bilim konusunda merak edilen pek çok soruya kısa videolarla cevap veriyor.

TikTok hesabı: @evrimagaci

 

Yorum Yap