Nihal Yeşiltaç Oran

Sosyal Medyada Mavi Tik Sorunsalı!

Sosyal Medyada Mavi Tik Sorunsalı

Her derdimiz bitti, sosyal medyada mavi tik peşine düştük! Evet, bu hafta bu konudan bahsedelim; hırslara bakalım örneklerle…

Mavi tik ne demek? Bilmeyenler için bunu anlatayım. Sosyal medyada mavi tik demek onaylı hesap olmak demek. Yani ünlü isimler ve kurumsal isimlerin diğer hesaplardan ayrı olması demek.

Onaylı hesap olmanın net bir şartı yok aslında. Şu kadar takipçi sayısı, şu kadar etkileşim rakamlara takılmıyor Instagram. Google’da haberleri olan kişiler, sanatçılar gazeteciler sporcular bloggerlar mavi tik alabiliyor. Bunun yanında kurumsal markalar da öyle. Hatta Instagram bunun için bir form oluşturmuş, O bölümü doldurup gönderiyorsunuz ve uygun hesap olduğunuz görülürse mavi tik alıyorsunuz. Yani alacağınızı zannediyorsunuz! Sürekli olumsuz cevap geliyor size. Neden?

Arka planda dönen başka şeyler var, mesela ajanslar. Onlar olmadan mavi tik alamıyorsunuz! Ajans demek para demek, bu parayı vermeye razı olursanız mavi tik sahibi yani onaylı hesap oluyorsunuz. Haa bu arada ünlü biri olmanıza, bir yerlerde haberinizin çıkmasına filan gerek yok. Paranız varsa düdüğü çalıyorsunuz ama hiç Nasreddin Hoca saflığı ve samimiyeti olmuyor bu.

Şimdi Biraz Stalk

Gelin yine isimler vererek anlatayım size. Örnekler daha açıklayıcı olur çünkü. Fazıl Say’ın Instagram hesabına bir bakın lütfen. Mavi tik yok. Nasıl yani? Onaylı hesap olamayacak kadar ünsüz mü Say? Muhtemelen bu sisteme girmek istemedi.

Suat Sungur sayısız tiyatro oyunu, sayısız dizide yer almış bir sanatçı. Google’a yazın bakalım neler bulacaksınız. Onaylı mı hesabı? Değil tabii ki. Mavi tik alacak ölçülerde değil mi yani? Ah sosyal medya.

Zafer Peker’i tanımayan var mı? Kaç nesil şarkıları dinlenen Z kuşağının dahi 30 yıl önceki şarkılarını ezbere bildiği bir isim. Hani mavi tik? Muhtemelen istenilen parayı vermek istemedi kendisi ki, bence de verilmemeli zaten.

Geçtiğimiz günlerde bir paylaşımımı sarışın, ilginç fotoğrafı olan bir kadın beğendi. Mavi tiki vardı, merak ettim profiline girdim. Dj bilmem kim yazıyordu. Tanımadığım için Google’da aradım. Sadece Instagram hesabı çıktı karşıma. Tek bir haberi bile yok. Ama onaylı hesap. Ben size daha ne anlatayım? Adaletsizliğe başka isim bulmalı artık, yaşananlara bu isim yetmiyor çünkü.

Sosyal medya fenomeni olarak anılan ve hiç bir hünerleri olmayan kişilerin onaylı hesap olmaları konusuna hiç girmiyorum.

Hemen bu noktada bir konuya açıklık getireyim, mavi tik almış olan ünlüleri eleştirdiğim asla düşünülmesin, elbette alacaklar; sadece adaletsizlikten bahsediyorum burada. Parası var diye yarı çıplak fotoğraflar paylaşan sahte sarışın onaylı hesap olabiliyor? Neyse…

Hepinize iyi insanlar, adaletli platformlar dilerim.

Sevgimle…

Yorum Yap