Köşe Yazarları Nihal Yeşiltaç Oran

Kim? Nerede Yanlış Yapıyor?

Kim? Nerede Yanlış Yapıyor?

Nasıl anlatsam? Nereden başlasam bilemiyorum. Her gün biraz daha eksiliyoruz! Kim nerede yanlış yapıyor? Hükumet mi vatandaş mı? Neden bu virüsün önüne geçemiyoruz?

Yasaklara bakalım; hafta sonu sokağa çıkamıyoruz. Akşam 21.00 sonrası da yasak var. Ama kimlere? Çalışanların cebinde izin kağıtları toplu taşımalar dolu. Eğer sokağa çıkma saatine denk gelen bir saat için uçak ya da otobüs biletiniz varsa, siz de yasaktan muafsınız. Benim basın kartım var yasak yok, öbürü şirket çalışanı yasak yok,  diğeri konfeksiyon işçisi yasak yok. Peki bu yasak kime? Anneme mesela; onun izin kağıdı yok. İyi de zaten çok dışarı çıkan biri değil ki! Anlatabiliyor muyum? Ne oldu şimdi? Yasaklar önlem almaya yetiyor mu?

Peki gelelim aşılanma haklarına. En üst yaşlardan alta doğru iniyoruz. Aylar oldu ancak 60 yaş üstü vatandaşlara sıra geldi. Bu arada tek doz da yeterli değil, daha bunların ikinci doz için bir ay beklemesi lazım. Bazı meslek gruplarına da aşı hakkı var. Mesela sağlık çalışanları, isabetli bir karar. Şu sıralar havacılık camiasına da bu hak tanındı. Gazeteciler, asker polis tamam güzel. Her gün tıka basa dolu toplu taşımada işe gidip gelen emekçiye neden aşı hakkı verilmedi. 30 yaşındaki bir işçi, yaşına göre beklerse en az 1 yıl daha bekleyecek. Bu arada iki tur Covid olur iyileşir, yani inşallah iyileşir.

TV’de diziler çekiliyor. Kamere önündeki oyunculara var mı aşı hakkı? Maske de takamıyorlar! Yaz geliyor, birçok mekan açılacak. Müzisyenlere garsonlara aşı hakkı olacak mı? Geçenlerde diyaliz hastalarını taşıyan bir servisin şoförü ile görüştüm. Aşı hakkı yok ama çalışma belgesi olduğu için sokağa çıkma yasağından muaf! Her gün sayısız hasta ve hastane ile muhatap oluyor.

Ah Yurdum İnsanı!

Şimdi çok sevgili yurdum insanına gelelim. Sanki her şey yolundaymış gibi havayı güzel görünce kendilerini sokaklara atıyorlar, maskeler fora mesafe iptal. Bir de sosyal medya paylaşımı yapıyorlar ‘özlemişiz’ diye. İyi de sizin sokağa çıkıp özgürce gezememe sebebiniz kötü hava şartları değil ki! Neden bunu bize yapıyorsunuz? Sizden birinin canı yanmadı diye mi? Entübe edilen, hayatını kaybeden bir yakınınız yok diye mi bu rahatlık?

Ya Ünlüler!

Şimdi sıra geldi ünlü kesime. Ünlü olmanız sizi virüsten korumuyor, virüs alıştığınız ayrıcalığı size tanımıyor.  Her ortamda vıcık vıcık görüntüler veriyorsunuz sonra içinizden biri pozitif çıkıyor, biz de falanca kişi Corona oldu diye haber yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir kebapçıda sosyal medya fenomenleri toplanmış kebapları ballandıra ballandıra anlatıyorlar, dip dibeler. Bugün bir oyuncu Gaziantep hatırası diye bir fotoğraf paylaşmış. Fotoğrafta  11 kişi var ve iki kişi maske takmış. Şaka mısınız siz?

Sağlık Bakanı diyor ki; ‘Virüs alınacak tedbirlerden güçlü değil’ virüsü tedbirlerle uzaklaştırabiliriz ama bu düşüncesiz ve fütursuz insanları ne yapacağız?  Bitmiyorlar…

Geçenlerde  Kerem Bursin maske takmayanlara ‘salak’ demişti, sonra özür dilemişti. Laf aramızda özüre hiç gerek yoktu. Hava almak için maskesini çıkardığını söyleyenlere buradan sesleniyorum ‘son hava alışınız olabilir!’

Şimdi yaz sezonu açılıyor; siz partileri izleyin bakın neler olacak.

Dün benim kardeşimin testi pozitif çıktı. Bugün iki tanıdığımın. Belki yarın benim pozitif çıkacak. Tedbir almayan, umursamayan şahsiyet, sıra sana geliyor hazır ol!

Sağlıcakla

Yorum Yap