Sosyal Medya

Uluslararası Kadın Sempozyumu İzmir’de Başlıyor!

Uluslararası Kadın Sempozyumu İzmir'de Başlıyor

Geçtiğimiz Mart ayında Türkiye’de teması ile dört şehirde ilk kez gerçekleştirilen  Oyunları Festivali‘nin 2021 final etkinliği olan Uluslararası Sempozyumu İzmir’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 15-16 Ekim tarihlerinde Mustafa Necati Kültür Merkezi – Karabağlar’da gerçekleşecek.

Sempozyumda yurtiçinden ve yurtdışından çok önemli katılımcıların konuşmalar yapacak. Her gün finalinde ise yine temalı konser ve oyunu İzmirlilerle buluşacak.

15 Ekim Cuma günü saat 14.00’te başlayacak sempozyumun açılış konuşmalarını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile CHP ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları yapacak. Ardından gerçekleşecek ilk oturumun konuşmacıları CHP Ankara Milletvekili ve PM üyesi Gamze Taşcıer moderatörlüğünde, Hukukçu Nazan Moroğlu, Afganistanlı aktivist Valvala Jalal, İranlı aktivist Masih Alinejad ve Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu Başkan yardımcısı Başak Ovacık olacak. Saat 20.00’de yapılacak gün sonu etkinliğinde ise sanatçı Feryal Öney “ Ağzı Şarkılar” adlı konser ile sahne alacak.

16 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’te başlayacak sempozyumun ikinci gününde ise Hukukçu Feyza Altun‘un moderatörlüğünde İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, Afganistan’ın ilk valisi Habiba Sarabi, Belçikalı kadın aktivist ve Eski Senatör Simone Susskind ve Filistin asıllı sanatçı Reem Kelani konuşmacı olarak yer alacak. İkinci günün sonundaki etkinlik ise saat 20.00’de Aysel Yıldırım’ın oynadığı “Bir Kadın Uyanıyor” adlı oyunu olacak.

Sempozyumda kadınların hak ve özgürlük mücadelesinin evrenselliği  vurgulanacak. Ve çok farklı coğrafyalardan kadınların kendi özgün mücadelelerini aktaracak. Son zamanlarda zor günler yaşayan Afganistanlı kadınlar da unutulmadı.

Yorum Yap