Gündem

Öğrenci Dostu Belediyeler !

Öğrenci Dostu Belediyeler

Kamu Teknoloji Platformu, Üniversiteli Dostu Büyükşehir Belediyeleri Raporunu yayınladı.

Raporda, yaklaşan üniversite tercihleri öncesinde gençlerin karar vermelerini etkileyen konular bir arada değerlendirildi. İlk sırayı İzmir Büyükşehir Belediyesi alırken, 10’a giren Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Adana Büyükşehir Belediyesi de dikkat çekti.

Kamu teknoloji platformu tarafından hazırlanan ve merakla beklenen “Üniversiteli Dostu Büyükşehir Belediyeleri Raporu” açıklandı. Bu raporla birlikte Türkiye genelindeki büyükşehir belediyelerinin üniversite öğrencilerine sunduğu hizmetler ve olanaklar, gençlerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik yapılan çalışmalar detaylı olarak değerlendirildi.

Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Çağrı Işıklıoğlu  “Yerel yönetimlerimizin üniversiteli öğrencilere duyarlılıkları konusunda farkındalıklarını artırmak ve hizmet çeşitliliğini ortaya koymak adına hazırladığımız ‘Üniversiteli Dostu Büyükşehir Belediyeleri Raporu’nu kamuoyu paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Bu rapor, Türkiye’deki büyükşehir belediyelerinin üniversite öğrencilerine sağladığı hizmetlerin analizini içermektedir. Raporda, dijital mecralar belediyelerin kendi web siteleri kaynaklar aracılığıyla edinilen bilgi ve belgelerden yararlanılmıştır. Araştırma; öğrencilerin ulaşım, barınma, yemek, burs imkanları, kütüphane sayısı, internet erişimi, kültür-sanat etkinlikleri, çamaşırhane hizmetleri, staj imkanları, kariyer/istihdam merkezi olma gibi kriterler doğrultusunda kategorilere ayrılmıştır. Her bir kategoriye puanlama yapılarak, belediyelerin öğrenci dostu olma düzeyi belirlenmiştir” dedi.

Öğrenci Dostu Belediyeler

1. İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

2. İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

3. ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

4. ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

5. MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

6. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

7. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

8. GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

9. ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

10. KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

 

Yorum Yap