Gündem

34 Yaş Üstü Kadınlara Üniversite İmkanı!

34 Yaş Üstü Kadınlara Üniversite İmkanı

Yükseköğretim Kurulunun 34 yaş üstü kadınlara üniversite imkanı vermesinin yankıları sürüyor. 

2023 üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla sınava giren 34 yaş üstü kadınlar heyecanlı bekleyişe geçti.

8 Mart tarihinde Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar haberi  duyurmuştu. Üniversiteye gidememiş 34 yaş üstü kadınlara devlet üniversitelerinin önlisans , lisans programlarında kontenjan ayrıldığını açıklamıştı.

Türkiye’nin kadınların yükseköğretimdeki yeri açısından birçok gelişmiş ülkenin önünde olduğunu vurgulayan Özvar, şöyle dedi:

“Türkiye’deki 33 bin 385 profesörden 11 bin 230’u kadındır. Geçen yıl yüzde 32 kadın profesör oranı yıl yüzde 33,64’e yükseldi. Bu oran da yüzde 20,8 olan AB ülkeleri ortalamasının çok üstündedir. Kadınlarımızın yükseköğretimdeki bu başarısından büyük memnuniyet duyduğumuzu ve onları her zaman desteklemeye devam edeceğimizi vurgulamak isterim.”

Yükseköğretimde rektör, dekan, bölüm başkanı, yüksekokul gibi yönetici konumundaki kadın oranının da AB ülkeleri ortalamasının çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Özvar, “AB ortalaması yüzde 24 iken Türkiye’de oran yüzde 28’den bu yıl yüzde 32’ye yükseldi.” dedi.

Özvar, üniversitelerde 84 bin 398 kadın akademisyenin görev yaptığını belirtti.

Yükseköğretimde kadın okullaşma oranının da her yıl arttığını vurgulayan Özvar, “Türkiye’ yükseköğretimin yaygınlaşmasıyla 18-22 yaş kadın okullaşma oranı yüzde 49,20 ile yüzde ,31 erkek okullaşma oranının önüne geçti.” bilgisini verdi.

Yorum Yap