Gündem

Mahinur Özdemir Göktaş Kimdir?

Mahinur Özdemir Göktaş Kimdir

kabine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Kabinede yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş oldu. Açıklama sonrası vatandaş, Google arama motorunda Mahinur Özdemir Göktaş kimdir araması yaptı.

Türk asıllı Belçikalı eski siyasetçi Mahinur Özdemir Göktaş. 7 Şubat 1982 yılında Belçika’da Brüksel Bölgesi’nin Schaerbeek ilçesinde doğdu.

2009-2019 yılları arasında iki dönem Brüksel Milletvekilliği yapan Mahinur Özdemir. 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla Türkiye’nin Cezayir Büyükelçisi görevini yürütmeye başladı.

Mahinur Özdemir, Konya ve Emirdağ asıllı göçmen bir Türk ailesinin Belçika’daki üçüncü nesil fertlerindendir. Brüksel ULB Üniversitesi İnsan Kaynakları Mühendisliği Bölümünde Lisans, Kamu Yönetimi alanında da Master yaptı.

Seçilmesinin ardından, başörtüsü yüzünden eleştiriler aldı ve çalışmasının zor olacağı iddia edildi.

Mahinur Özdemir, şehir planlama, imar, çevre, konut sorunu iş yerlerinde ayrımcılıklarla mücadele konularında çalışmalar yapmaktadır.

24 Haziran 2009 tarihinde Frankofon kesimden, Hristiyan Demokrat çizgideki CDH’den Brüksel Meclisi’ne seçilen Mahinur Özdemir Göktaş, böylece Avrupa’da ve Belçika’da vekil seçilen ilk başörtülü oldu.

2015 yılında sözde Ermeni soykırımını reddetmesi nedeniyle partisinden ihraç edilmiş ve siyasete bağımsız milletvekili olarak devam etmiştir.

12 Eylül 2019 tarihinde açıklanan “Büyükelçi daimi temsilci atamaları” ile Cezayir Büyükelçisi olarak atandı.

Öte yandan Mahinur Özdemir, ’nin Kuzey Afrika’ya atadığı ilk büyükelçidir.

Mahinur Özdemir, evli ve 2 annesidir.

Mahinur Özdemir, ana dilleri Türkçe ve Fransızca. İleri düzeyde Felemenkçe, İngilizce konuşmaktadır ve Latince bilmektedir.

Kaynak: Milliyet

Yorum Yap