Etkinlikler

Köy Enstitüleri Fikir ve Kültür Günleri Başlıyor!

Köy Enstitüleri Fikir ve Kültür Günleri Başlıyor

Köy Enstitüleri kurulduğu 17 Nisan 1940 yılından bu yana Türkiye’nin en önemli eğitim ve aydınlanma modeli olarak biliniyor. Köy Enstitüleri, kuruluşunun 81. yılında tekrar eğitim, bilim ve başlıkları ile gündeme taşınıyor.

Etkinlikler Ayvalık’ta yapılacak

Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu eğitim modelinin ne olması gerektiğini yeni kuşaklara anlatmak, hatırlatmak ve tanıtmak. Ülkemizin önemli etkinlik içerik üreticilerinden Atölye Kültür Sanat ile Ayvalık Belediyesi ev sahipliğinde yapılacak. Köy Enstitüleri Fikir ve Kültür Günleri Ayvalık’ta 18-19-20-21 Nisan tarihlerinde hayata geçiyor.

Etkinlikler online ve sınırlı sayıda seyirci ile gerçekleşecek

İlk olarak 18 Nisan’da İsmail Hakkı Tonguç Belgeliği Vakfı’nın sosyal medya hesaplarından online yayınlanacak açık oturum ile başlayacak. 19 Nisan’da yönetmenliğini Ali Adnan Özgür’ün yaptığı ve Köy Enstitülerinin serüvenini anlatan “Toprağın Çocukları” adlı film gösterimi ile devam edecek. 20 Nisan’da Türkiye’nin en özel seslerinden Yasemin Göksu’nun, içeriğinde belgesel tadında öğelerin olduğu ve tiyatro oyuncusu Şebnem Köstem ile beraber bu güne özel hazırladığı “Yarım Kalan Düş” adlı anlatımlı konser Ayvalıklılarla buluşacak. Etkinlik dizisinin finali ise Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş ve Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in birlikte yapacakları söyleşi ile sona erecek. 19-20-21 Nisan’da ki etkinlikler Ayvalık Belediyesi sosyal medya hesaplarından ve Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde pandemi kurallarına uygun şekilde sınırlı sayıda izleyici kabul edilerek yapılacak. Köy Enstitüleri Fikir ve Kültür Günleri, Türkiye’de bu içerik ve konseptle yapılmış ilk etkinlik dizisi olma özelliği taşıyor.

 

Talip Apaydın kimdir?

1926 yılında Ankara Polatlı’da doğdu. Talip Apaydın İlkokuldan sonra Çifteler Köy Enstitüsü’ne ardından Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’ne kaydoldu. Daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nü bitirdi. Yüksek Köy Enstitüsünden arkadaşı Halise Sarıkaya ile evlendi. 1979 yılından emekliliğine kadar Turhal ve Amasya’da öğretmen olarak görev yaptı. Edebiyata şiirle başlayan Apaydın daha sonra öykü ve romana yöneldi. İlk şiirleri ve öyküleri Köy Enstitüsü Dergisi’nde yayımlandı. Fikirler, Yeditepe, Beraber, Yeni Ufuklar, Varlık, İmece ve Dili dergilerinde de yazıları şiirleri yayımlandı. Köy Edebiyatı akımının temsilcileri arasında yer aldı. İlk romanı Sarı Traktör ile tarımda makineleşme konusuna bir umut olarak yaklaştı. Yarbükü’nde ise köylüler arasında toprak su paylaşımı ile ilgili çekişmelerin olduğu zorlu yaşam koşullarını anlattı. Öykü ve romanlarında doğa betimlemeleri ve insan ilişkilerini tüm doğallığı ile yansıttı. Anı, oyun, çocuk edebiyatı türlerinde de eserler verdi. Türk edebiyatında önemli bir yeri olan Talip Apaydın 28 Eylül 2014 yılında aramızdan ayrıldı.

Yorum Yap