Nihal Yeşiltaç Oran

Kırmızı Oda’nın Olmayanı!

Kırmızı Oda'nın Olmayanı

nihal yeşiltaç oran

Nihal Yeşiltaç Oran

Kırmızı Oda’yı konuşalım istedim bugün. “Kırmızı Oda’nın Olmayanı” diye de bir başlığı uygun gördüm.

Instagram hesabımdan yaptığım bir ankette bu hakkında yazmamı isteyenlerin sayısını görünce de bekletmek istemedim.

Biliyorsunuz bir önceki yazım Masumlar Apartmanı olmuştu. Yine aynı formda bir Kırmızı Oda. Yine Gülseren Budayıcıoğlu’nun vakalarını konu alan kurgulanarak senaryo haline getirilen bir dizi, yine Madalyonun İçi isimli kitaptan uyarlama. Yönetmen Cem Karcı, senarist Banu Kiremitçi Bozkurt.

Bu dizide bir psikiyatr var, her bölümde biten veya devam eden vakaları dinliyor, sorunları çözmeye çalışıyor. Gülseren Budayıcıoğlu rolünde Binnur Kaya… Bu rol hakkında söyleyeceklerim var ama buna geçmeden önce diğer oyunculardan biraz bahsedeyim.

Değişen Oyuncular

Aslında bakarsanız oyuncular sürekli değişiyor, vakalar ile birlikte. Klinikteki doktorlar hep aynı; Tülin Özen, Burak Sevinç, Meriç Aral, Halit Özgür Sarı. Vakalardan biri Alya mesela. Melisa Sözen canlandırıyor inanılmaz başarılı. Emre Kınay yine klinik danışanlarından, oyunculuğu tartışmaya kapalı. Celil Nalçakan girdi diziye, rolünü de hakkını vererek oynadı. Meliha rolünü Evrim Alasya oynuyor, o da gayet başarılı. Oyuncular başarılarını tartışmaya bile gerek yok, benim derdim başka…

Bu gibi diziler ile ilgili düşünce endişelerimi bir önceki yazımda, yani Masumlar Apartmanı yazımda anlatmıştım o sebeple o konuya hiç girmiyorum. Diyorum ki önemli bir rol olan psikiyatr rolü için Binnur Kaya ne kadar uygundu? Lütfen yanlış anlaşılmasın; oldukça başarılı bulduğum bir oyuncudur o ayrı. Ama ben başka birini görmeyi isterdim o rolde. Binnur Kaya’yı bugüne kadar bir çok yapımda izledik, hepsini de başarı ile sonlandırdı. Kaya’nın biyografisine baktığımızda sinema ve diziler, tiyatro sahneleri ve sayısız ödül görüyoruz. Çünkü çok sevildi, çünkü başarılı ama sorumluluğu çok büyük olan bu Doktor Hanım rolü sanki ona ait olmamalıydı. Çok ciddi vakaları dinlerken ona bakıyorum; ‘acaba kaç saniye sonra Şahika kahkahası gelecek’ diye düşünüyorum. İnanın böyle düşünen ben değilim.

Yine sosyal medyada yaptığım ankette çok izleyicinin benim gibi düşündüğünü gördüm. Ama nedense köşe yazarları, eleştirmenler bu diziden bahsederken Binnur Kaya’nın ne kadar başarılı olduğunu yazmış. Evet çok başarılı ama bu rolü daha önce dram dizilerinden tanıdığımız veya hiç tanımadığımız birileri üstlenmeliydi. İlk aklıma gelenleri yazayım mesela. Farklı yaş grupları dönemlerden isimler vermek istiyorum. Perihan Savaş olabilirdi. Mimiklerini çok iyi kullanan Ahu Sungur olabilirdi. Yaşından çok genç gösteren ama o rolü taşıyabilecek Nebahat Çehre olabilirdi. ile o rolü taşıyabilecek bir isim, Bergüzar Korel olabilirdi. Anlatabiliyor muyum? Farklı dönemin oyuncularından bahsediyorum; ama böyle bir role uygun isimler bunlar, bana göre tabii.

Binnur Kaya daha önce de belirttiğim gibi aldığı tüm ödülleri sonuna kadar hak eden bir isim, üstelik çok da başarılı buluyorum ama sanki Doktor Hanım olarak olmadı.

Sevgimle…

Yorum Yap