Gündem

Kademeli Normalleşme Döneminde Neler Olacak?

Kademeli Normalleşme Döneminde Neler Olacak

Bu akşam yapılan kabine toplantısının ardından sorusu cevap buldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin illere göre risk değerlendirme haritasını açıkladı. Buna göre;

Haritada; düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve yüksek riskli (kırmızı) olarak kategoriler belirlendi.

Covid-19 risk değerlendirme haritasına göre, İstanbul ve İzmir yüksek riskli (turuncu), Ankara orta riskli (sarı) kategoride yer aldı.

Uşak, Şanlıurfa, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı ve Iğdır Covid-19’da düşük riskli(mavi) iller oldu.

Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Konya, Aksaray, Sinop, Samsun, Amasya, Tokat, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Osmaniye ve Adıyaman, çok yüksek riskli (kırmızı) grupta yer aldı.

yeni normalde neler olacak

Türkiye’nin salgınla mücadelede aldığı 1 Mart normalleşme kararları:

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde müddet daha Pazar günü edecek.

Ülke genelinde süren akşam 21.00 ile sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Okullar, Türkiye genelindeki  okul öncesi kurumlarında, ilkokullarda, 8’inci ve 12’nci sınıflarda açılacak.

Düşük ve orta riskli illerde, ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde  eğitim öğretime başlanacak.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerde genel uygulamanın dışında, sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.

RESTORAN VE KAFELER

Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerlerde düzenleme yapıldı. Çok yüksek riskli iller dışında, Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında olacak. Yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecekler.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, düşük ve orta riskli illerimizde, sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyet gösterebilecek.

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek, ihtiyaç Valilikler farklı düzenlemeler yapabilecek.

65 yaş üstü ve 20 yaş altı  vatandaşlarımızla ilgili düzenleme şöyle olacak. Düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılacak. Yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacak.

DÜĞÜN VE NİKAHLAR

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişi aşmayacak. Yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları; düşük, orta ve yüksek riskli illerde, katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.

 

 

Yorum Yap