Nihal Yeşiltaç Oran

İlle de Saygı İlle de Edep!

ille de saygı ille de edep deniz seki
nihal yeşiltaç oran

Nihal Yeşiltaç Oran

Geçtiğimiz haftanın çok konuşulan magazin konularından biri detone olayı oldu. Ben de bana gelen sorulara karşı bir yazı yazayım, öyle anlatayım düşüncelerimi dedim. Hadi bakalım…

Önce olayı hatırlayalım, nasıl olmuştu? İbo Show’un ilk konuklarından biri idi. Programdaki enerjisi de oldukça güzeldi. Şarkı söyleyecekti ve ’dan duyduğumuz Nereden Bileceksiniz isimli şarkıyı söylemeye başladı.

Daha sonra şarkıcı Çağla, ilgili bir paylaşımın altına ‘detone show’ yazdı. Ortalık karıştı!  Sosyal medyada takipçiler ikiye ayrıldı. Vay böyle mi şarkı söylenir, detone olmaz kaç yıllık şanatçı vs

Şarkı hunharca anlaşılamamanın öfkesini anlatan, iç yangını anlatan bir şarkı. İzleyici de şarkıyı bu şekilde yorumlayanlara alışık. naif sesi izleyiciye bekleneni veremedi ve evet detone de oldu ama bu kimi ilgilendirir? Hele ki Seki’nin yanında çırak sayılabilecek biri bu yorumu ulu orta yapamaz. İnsanların haddini bilenine hayranım ben. Senin karşındaki Deniz Seki! Sayısız söz yazmış beste yapmış, çok kişi de bu eserleri okumuş. Yıllar önce söylediği şarkılar bugünün gençleri tarafından dinleniyorsa o artık ustadır ve çıraklar ustalarından bir şeyler öğrenmeye çalışır. Onun bir yanlışını yakalayıp ortaya atarsa kendi kaybeder, usta değil.

Ve biliyor musunuz? Detone olmayan sanatçı yoktur. Teknoloji bu kadar ilerlememişken, albüm kayıtları hücum kayıt denilen şekilde yapılırken acaba kaç dev ses kayıt esnasında bir şarkıyı bir defada okuyup bitirmiştir? Keşke içlerinden biri bu sorumu okusa da bir anlatsa o zamanları. Şimdi detone yeri kesip sorunsuz bölümü ekliyorlar oraya oldu bitti.

Efor Kaybı

Mutsuzdur detone olur, o an oradan farklı tonda bir ses gelir bir gürültü bir insan sesi sarkıcı detone olur. Alkol alır detone olur. Olur yani olur bu çok normal. Erik çalarken hırsız yakalamaya çalışan işgüzarlar gibi olmaya gerek yok. Ayrıca bu detone olayını halk söylese, beğenmedik dese inanın bu kadar olay olmaz. Ama aynı yolda emekleyen birinin yürüyebilme çabası böyle bir işe kalkışmasını ciddi anlamda herkes gibi ben de yadırgadım. Şimdi bu yazıyı okusa ‘ben oldum, yürüyorum’ diyecek. Şimdiden cevabını vereyim; onca detone olan şarkıcı için ‘detone show’ yazan bir usta şarkıcı görmedim ben. Bunlar hep efor kaybı…

Duyduğuma göre şarkıcı Çağla yeni bir şarkı piyasaya sürüyormuş. Yolu açık olsun ama Deniz Seki Hocası gibi işi yürüsün. ‘Ahmet’ derken, ‘Kim Bu Gözlerindeki Yabancı’ derken, ‘Ey Kalbim’derken kimeye sataşmadı, eleştirmedi ustalarını yermedi. Yazdı çizdi söyledi Deniz Seki oldu!

Bir de ‘başlar ayak oldu, ayaklar baş’ diye paylaşım yapan Fulden Uras’a göndermeler yapmış, yine haddini aşarak. Evet günümüzde şarkıcı alternatifi çok, yükselmesi  ve kalıcı olması biraz güç ama yine de saldırı değil yanlarında olarak, öğrenmeye çalışarak başarıya yürümeli. Mesela Fulden Uras’ın yanında olup, preojerine el atıp iyi insan olmayı öğrenerek başlayabilir bu işe.

Diyeceğim o ki, herkes bir telaş içinde ekmek derdinde. Esas olan olan kazanacağı ekmeği başkalarını aşağı çekerek değil, akıl ve bilek gücü kazanabilmek. Rızkın varsa olur, yoksa olmaz bu kadar basit. Her sektör için geçerli bu.

Son olarak; ayaklar baş olmaya çalışabilir ama fizik bunu kabul etmez. Ayak ayaktır görevi yerde olmaktır, baş her zaman bedenin en üstündedir. İlle saygı ille de edep.

Sevgimle

Yorum Yap