Röportajlar

Doruk Doğrusöz ilk Röportajını GZone’a Verdi

İşte başka kimseden değil, ilk kez ondan duyacağınız cinsiyet geçiş hikayesiyle Doruk Doğrusöz. 

ÖZEL RÖPORTAJ: DORUK DOĞRUSÖZ İLE TANIŞIN

GZone ekibinden Özden Cerrahoğlu, kendisi gibi “İşte Benim Stilim” yarışmacılarından biri olan -son kez önceki adıyla söylersek- Neslihan Doğrusöz ile cinsiyet geçiş sürecini görüştü.

İşte başka kimseden değil, ilk kez ondan duyacağınız cinsiyet geçiş hikayesiyle Doruk Doğrusöz.

Fotoğraflar: Bülent Babaoğlu

Röportaj: Özden Cerrahoğlu

Mekan: Emily’s Garden

-Sana son kez Neslihan demiş olalım. Seni bundan sonra hangi isimle bileceğiz?

Doruk Doğrusöz olarak bileceksiniz.

-Peki neden “Doruk” adını seçtin? hikayesi var mı?

Bunu soruyor olman… (Gülüşmeler) Aslında isim annesi sensin biliyorsun. Kelimelerin enerjisi önemli. Doruk adı da soyadımla uyumlu. Yüksek enerjiyi işaret ediyor. Bu yüzden senin önerini ben de çok sevdim. Gelecek hedeflerimde yer alan markalaşma sürecime de fonetik olarak uygun bir isim oldu.

-Erkek olduğunu ne zaman anladın? 

5 yaşından beri dedemin traş takımlarıyla oynuyordum, yüzümü köpüklüyordum.

-Seni “İşte Benim Stilim” programıyla tanıdık. Kendini böyle hissederken yarışmaya katıldığın süreçte ne hissettin?

Ben yarışma dönemimde bile maskülen tarza sahiptim biliyorsunuz. Abiyelerimin, eteklerimin altına bile Calvin Klein boxerlarımı giyiyordum.

-“İşte Benim Stilim” ana akımda yayınlanan şovdu malum. Program süresinde fobik bir durumla karşılaştın mı? Ekipten ya da diğer yarışmacılardan?

Hayır karşılaşmadım. Hatta ekrana ne kadarı yansıdı bilmiyorum ama bazen “çok yakışıklı olmuşsun” diye yorumlar bile yapıldı programda. Bütün ekip, jüri üyeleri ve arkadaşlarım benim maskülen tarzımı beğeniyorlardı.

-Rüzgar Erkoçlar’la tanışıklığınız var mı? 

Hayır kendisiyle henüz tanışıklığımız yok ama çok takdir ettiğim ve haberlerini yakından takip ettiğim biri.

-Cinsiyet geçişine karar verdiğinde Rüzgar Erkoçlar’ın aldığı tepkiler ve o dönemde yaşadıkları seni korkuttu mu?

Tabi ki korkuttu.Bu konu Türkiyede çok bıçak sırtı konu.Popüler bir kimliğe sahip olmanın dışında bir birey olarak bile öncellikle ailenin üzülüyor olabileceğini düşünüyor olmak kendimi olduğumdan daha çok karamsarlığa sürükledi ve kendi içime kapanmama sebep oldu.

-Ailenin tepkisi ne oldu?

Sakal ekimi yaptığım ve cinsiyet değişimi sürecine girmeye Karar verdiğim andan itibaren aileme bu durumu nasıl açıklayabileceğimiz kurgusunu günlerce aylarca yaptım. Video mu çeksem, WhatsApp’ta grup mu kursam, mektup mu yazsam? Çünkü duyduklarında tepkilerinden ve onları üzebileceğimden çok çekindim.Bu böyle aylarca devam etti 4-5 ay boyunca halamın mağazasının önünden transit geçtim.Ailem beni görüntülü aradığında telefonum bozuldu dedim ve onlardan aylarca kaçtım. Yüzüme bir dövme yaptırdığımı düşündüler. Halbuki yüzümdeki dövme değildi. Ben artık Neslihan değildim! 5 aydır herkes beni “Doruk” olarak biliyordu ben artık Doruktum. Bir gün karar verdim ve kız kardeşimin yazdığına gittim ve durumu ilk önce kız kardeşimle paylaştım. O da bunu çok anlayışla karşıladı. Anne, baba, halam ve erkek kardeşime bunu en düzgün şekilde nasıl anlatabileceğimizi birlikte düşündük. Sonra erkek kardeşimi yazlığa çağırdık ve ilk erkek kardeşime söyledim.O da değişim dönemimi çok anlayışlı ve çok güzel karşıladı. Sonuna kadar bana destek oldu. Anne, baba ve halama ayrı ayrı uzun bir mesajlar atarak onlara Doruk’u anlattım. Her birinden olumlu dönüşler aldım.Babam bana “benim artık yakışıklı bir oğlum daha var! Üç çocuğumun da kokusu benim burnumda! O koku bende ölene kadar değişmez! Hayat senin hayatın bunu özgürce yaşamakta herkes gibi seninde hakkın.Ben baban olarak sonuna kadar yanındayım” dedi. Annem ve halam da aynı şekilde karşıladı ve ailemin aslında hep yanımda olduğunu bu değişim sürecimde anladım.

-Cinsiyet geçiş sürecini ünsüz isim olarak yaşamak bile çok zorken şu anda kendini nasıl hissediyorsun?

Ünlü de olsan ünsüz de olsan bu hormon süreceni aynı yaşıyorsun.Tek farkım fenomenlik dolayı bana 3-5 kişi değil tüm Türkiye yorum yapma hakkına sahip oluyor.

-İnsanlardan bu süreçte beklediğin tepki nedir?

İnsanların sadece “karşılaşamadıkları, yaşamadıkları” durumuma saygı duymalarını bekliyorum. Anlamaları da çok önemli değil. Tek beklediğim şey nezaket. sürü trans birey bu tavırlar yüzünden intihar ediyor. İnsan canı çok kıymetli. Bu süreçte benimle aynı durumu yaşayan herkese desteğim sonsuz.

-Bundan sonrasında Doruk Doğrusöz ne yapmak istiyor?

Asıl mesleğim olan stil danışmanlığını profesyonel şekilde devam ettirmeyi düşünüyorum. Bunun dışında yine beni moda ile alakalı olan podyumlarda model olarak görebilirsiniz. Ayrıca kanalımda geçiş sürecimi de anlatıyor olacağım.

Yorum Yap