Köşe Yazarları Nihal Yeşiltaç Oran

Çukur Veda Nasıldı?

Çukur Veda Nasıldı
nihal yeşiltaç oran

Nihal Yeşiltaç Oran

Evet sahiden Çukur Veda nasıldı? Ne hayal etmiştiniz? Nasıl bir final bekliyordunuz? 4 dev sezonun sonunda Çukur nasıl bitmeliydi?

Şimdi siz düşünürken, ya da düşündüklerinizi gözden geçirirken ben fikirlerimi yazayım.

Çok muhteşem bir final düşünüyordum, hayal gücümün yetmeyeceği, tekrar tekrar izleyeceğeyim bir final olacaktı bana göre. Olamadı….

Öncelikle dizide aydınlanmayı bekleyen yerler vardı, izleyici bekledi ama göremedi. Mesela zamanında Emmi’ye verilmiş bir sır vardı. Emmi bunu Aliço’ya mektup olarak yazdırmıştı. O mektupta ne yazıyordu? Aliço’nun endişesi ne içindi? Sonra Sultan Hanım’ın fotoğrafı Cumali Amca’nın odasındaydı onun da görülmesi gerekiyordu o da atlandı.

Peki o dizide Cumali Amca’yı öldürmek kimin hakkıydı? En çok kime zarar vermişti dip toplamda? Kesinlikle Sultan Hanım’a. Senarist aksiyon için gereksiz bir yol seçmiş bana göre. Kaçma kovalama dalga geçme vs. Tamam bunlar yine olsaydı. Ama ateş eden Sultan Hanım olsaydı, üstelik yıllar önce İdris Koçovalı’nın onu vurduğu yerde

Hani Paşa?

Akın’ın annesi ölmüş. Ondan bir iki sahne sonra arabada giderken amcası ona neyin var diye soruyor. Ben de diyorum ki ya hu çocuğun annesi ölmüş, nasıl bir soru bu? Meğer Akın’ın sorunu reklamını yapmak üzere oldukları müzik platformu imiş. Yani çocuk onun için üzgünmüş. Şaka gibi…

Bitişe doğru bütün mahalle kahvenin önünde yemek yerken kadehler, aralarından ayrılanlar için kaldırılıyor. Herkesin adı geçiyor Paşa yok.

Sahneler

sahneler yok muydu? Tabii ki vardı. İçe dokundan bir sahne Murtaza’nın intihar sahnesi. Aşkın unutulduğu ya da farklı algılandığı günümüzde kadının ardından yaşamayı tercih etmemesi ilgi çekiydi. Üstelik ölmemek için kaç sezondur kırk takla atan bir karakterdi Murtaza. Aşk başka bir şeydi çünkü. Yine Murtaza’nın Yamaç’ı kurtaran olması da sürpriz oldu.

Diğer ilgimi çeken sahne de Sena ile Yamaç’ın ahirette karşılaştığı sahne. Oldukça duygusaldı ama ahiret değil de Yamaç’ın rüyası olsa daha iyi olurdu.

Çukur gençlerinden birinin Aliço’yu ele vermemek için elini kesip hedef şaşırtması, gençlerin tabiri ile kral hareketti ama dağ tepe tırmanma detayları hariç.

Nehir karakterinin akıbeti de belirsiz kalmadı, düşünülmüştü. Tıpkı Aliço’nun hayatının aşkını bulma detayı gibi.

Final Sahnesine Takıldım

Yine geldik son sahnelere. Yamaç yaşlanmış, son bir iki kelime bir şeyler diyor ölüyor. Ardından genç hali yavaşça kalkıp yatağa oturuyor. Tamam dedim, şimdi o kapanan TV kanalında Salih dumanlar arasından görünecek. Orası ahiret imiş ve bugüne kadar ölen herkesle kucaklaşıyor. Sena’dan, Selim’e İdris Koçavalı’dan Kahraman’a Akşın’a kadar herkes orada. Son olarak da baba ve oğulları rakı kadehlerini tokuşturuyor. Medet’in çektiği fotoğraf ile 4 sezondur izlediğimiz efsane dizi bitiyor.

Yıllardır ilgi ile izlenen bu diziye, böyle bir finali kim layık gördü? Bu parlak fikirli arkadaşı çok merak ediyorum. Evet dün geceden beri herkes bu finali konuşuyor. En az 50 mesaj bana geldi sosyal medyadan. Twitter paylaşımları rekor kırdı. Bir çok eleştiri yazıları gördük. Amaç konuşulsun da nasıl olursa olsun şeklinde ise sorun yok ama bence olmadı. Ne olabilirdi diye soracak olanlar vardır tabii. Ben senarist değilim, yapımcı değilim bir izleyiciyim. Ama inanın bana bırakılsaydı daha kötü bir son çıkmazdı. Madem eski karakterleri dizinin final bölümüne dahil etmek istediler, Yamaç’a bir rüya sahnesi yazabilirlerdi. Ya hu en azından o garip sahne olmasaydı.

Finalin ismi bana göre Murtaza karakteri ile Ferit Kaya oldu. Aras Bulut İynemli, yani Yamaç dizinin tüm zamanların oyuncusu diyebilirim. Mimikleri ile duygusunu yansıtan kaç oyuncu kaldı ki.

Bir de uzun zamandır söylemek isteyip atladığım bir detay var. İdris Koçovalı 1959 doğumlu, mezar taşına göre. Büyük Cumali Koçovalı da, hapishane fişine göre 1972 doğumlu. Bu durumda İdris Baba 13 yaşındayken büyük oğlunu kucağına almış. Hızlı adam vesselam.

Her şeye rağmen sevdik seni Çukur! Yolun açık olsun…

 

 

 

1 Yorum

  • Özellikle mektubun açıklanmaması ve son ahirette buluşuruz sahnesi olmadı bence de ama 4 sezon ve özellikle her sezon finalinin şölen olup bir sosyal sorumluluk projesi haline gelmesi sayesinde bile teşekkürler çukur 🤣

Yorum Yap