Gündem

Uludağ Limonata İçindeki Madde Şaşırttı!

uludag limonata icindeki madde sasirtti

Yılların markası Uludağ Limonata içindeki madde şaşırttı!

Uludağ Limonata’ sağlığa zararlı E 104 maddesi kullanılıyor. E 104 maddesi dünyanın gelişmiş ülkelerinde yasak. Gıda renklendirmede kullanılan maddenin Türkiye’ kullanımı meyve sularında yasak, ama aromalı içeceklerde serbest.

Gıda kodeksine göre aromalı içecek üreticileri bu maddenin insan sağlığına verdiği zararı etikette belirtmek zorundalar. Ancak hiç bir içecek firması bu kodekse uymuyor.

E104 maddesi, gıda renklendirmede kullanılan bir katkı maddesidir. Özellikle içeceklerde renkli şeker imalatında kullanılmaktadır. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde kullanımı yasak olmasına rağmen, ülkemizde meyve sularında yasak olup aromalı içeceklerde serbest bırakılmıştır.

Kullanılan gıdaya sarı portakal rengi vermeye yarayan bu madde, sentetik bir maddedir. Her sentetik madde gibi zararlı olup, kanserojendir. Çocuklarda hiperaktiflik diğer yaş gruplarında ise astım, deride döküntü gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yan etkiler özellikle çocuklar üzerinde kalıcı etkiler doğurabilir.

Gıda Kodeksine göre, E104 maddesini kullanan aromalı içecek üreticileri bu maddenin insan sağlığına verdiği zararı etiketinde bulundurmak zorundadır. O nedenle alışveriş esnasında aldığımız ürünlerin etiketini incelemek, içeriği hakkında bilgi sahibi olmak doğrusu. Tabii bunun içinde öncelikle katkı maddelerini, yarar zararlarını öğrenmeliyiz.

E 104 MADDESİ NEDİR? Diğer isimleri : Kunolin Sarı,CI 47005,Gıda sarı 13,Kinolin Sarısı E104 Katkısının Kullanım Amacı Yeşil-sarı renklendirici olarak kullanılır. E104 Katkısının Kaynağı Sentetiktir. Katkısının Yan Etkileri Sağlığa zararlıdır.  Katkısının Dinen Durumu Katkının işlenmesinde alkol gibi helal olmayan şeyler kullanılmıştır.  E – 104 – CHİNOLİN- GELB : Allerji yapabilen şüpheli bir madde.

 

NoktaBursa’nın haberi

Yorum Yap