Gündem

Türkiye Yüksek Salgın Bölgesi İlan Edildi!

Türkiye Yüksek Salgın Bölgesi İlan Edildi

Almanya, Türkiye’yi ‘yüksek salgın ülkesi’ ilan etti. Alınan kararın, Almanya’ya seyahat kurallarının daha da sıkılaştırılması anlamına geldiği aktarıldı.

Negatif zorunluluğunun daha da sıkılaştırıldığı belirtilirken uçuş öncesi de hızlı test istenebileceğinin altı çizildi.

sonraki aşamada ise Türkiye ile AB arasında uçuşlar durdurulabileceği kaydedildi. Bir sonraki aşamanın ‘ülkede yeni bir corona mutasyonunun yayılıyor  diğerlerine bunu bulaştırıyor riski olabileceği’ ifade edildi.

İngiltere’de gelişen B.1.1.7 mutasyonu nedeniyle, AB üyesi ülkelerle İngiltere arasındaki tüm gidiş-geliş durdurulmuştu. Türkiye ile , ‘yüksek salgın bölgesi’ ilan edilen başka ülkeler var. Hırvatistan, Ukrayna ve Ermenistan ülkelerden . Malta, Letonya ve Slovakya’nın ise ‘risk bölgesi’ kategorisine indirildiği aktarıldı.

Dünya çapında 40’a yakın ülkenin ‘yüksek salgın bölgesi’ ilan edildiği ifade edildi. Yüksek salgın bölgesinin tüm gidiş-gelişlerin durdurulacağı ‘dünyaya corona mutasyonu yayma’ bölgesinin bir alt basamağı belirtildi.

100 bin kişide, 200 insidenz ya da vaka görülen ülkeler bu statüye alındığı belirtildi. Salgının durmaması ve yayılması durumunda Türkiye ile gidiş-gelişler uçuşlarının durdurulacağı duyuruldu.

Kaynak: Sözcü

Yorum Yap