Gündem

Sosyal Medya Düzenlemesini İçeren Yasa TBMM’de Kabul Edildi!

Sosyal Medya Düzenlemesini İçeren Yasa TBMM'de Kabul Edildi

Temmuz ayının ilk günlerinden bu yana devam eden sosyal medya düzenlemesi çalışmaları, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmuştu. Sosyal Medya düzenlemesini içeren yasa TBMM’de kabul edildi!

Temmuz ayının başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya yönelik açıklamalarıyla gündem olan sosyal medya düzenlemesi, bugüne dek netleşmiş ve son halini almıştı. Yasak ya da engelden çok sosyal medya platformlarında “hareket ve nefret söylemini bitirme amacıyla” düzenlendiği açıklanan maddeler TBMM’de görüşüldü. Ve Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

Almanya’da yürürlükte olan Netzdg yasasının örnek alındığı düzenlemenin maddeleri, ülkemizde 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunan şirketlere ciddi sorumluluklar yüklüyor. Bu sorumlulukları yerine getirmeyen şirketler ise ciddi yaptırımlar ile karşılaşacaklar.

Temmuz ayının başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya yönelik açıklamalarıyla gündem olan sosyal medya düzenlemesi, bugüne dek netleşmiş ve son halini almıştı. Yasak ya da engelden çok sosyal medya platformlarında “hareket ve nefret söylemini bitirme amacıyla” düzenlendiği açıklanan maddeler TBMM’de görüşüldü ve Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

Almanya’da yürürlükte olan Netzdg yasasının örnek alındığı düzenlemenin maddeleri, ülkemizde 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunan şirketlere ciddi sorumluluklar yüklüyor. Bu sorumlulukları yerine getirmeyen şirketler ise ciddi yaptırımlar ile karşılaşacaklar.

TBMM’de kabul edilen sosyal medya düzenlemesinin detayları:

Yasanın tam adı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” şeklinde Adalet Komisyonu’ndan geçti.

İnternet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına. görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, “sosyal ağ sağlayıcı” olarak tanımlanacak. Verilen yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılar, 10 ila 100 bin TL’den 1 ila 10 milyon TL’ye kadar para cezasına çarptırılacak.

Suç oluşturan bir içeriğin engellenmesi dışında yayıncılara kaldırma seçeneği de sunulacak. İçerikler ya platform ya da üretici tarafından kaldırılacak, kaldırılmaz ise içerik engellenecek.

Vatandaşa (sosyal medya kullanıcısına) 48 saat içinde cevap vermek zorunlu olacak

Vatandaşlar, özel hayatın gizliliğini ihlal eden paylaşımları şikayet etmeleri halinde en geç 48 saat içerisinde sonuç alacaklar. Eğer cevaplar olumsuz ise gerekçeli olarak verilecek. Platform, kendisine bildirilen ve doğruluğu bulunan bir şikayetin gereğini yerine getirmek zorunda.

Tüm sosyal medya şirketleri, her 6 ayda bir BTK’ya kullanıcılar tarafından yapılan şikayetleri, alınan aksiyonları raporlamak zorunda. İlk raporlar, Ocak 2021’de BTK’ya sunulacak.

Türkiye’de kullanılan tüm sosyal medya platformları, bugünden itibaren 3 ay içerisinde yeni kanuna ilişkin iş planı yapmak, düzenlemeleri hayata geçirmek zorunda.

Yorum Yap