Sinema

Omar ve Biz Amerika’dan Ödül Aldı!

Omar ve Biz Amerika'dan Ödül Aldı

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı OMAR VE BİZ Los Angeles’da bu yıl 15.si düzenlenen SEEfest Los Angeles (South East European Film Festival L.A) festivalinde jüri tarafından Honorable Mention / Jüri Özel Ödülüne layık görüldü.

Yönetmen çift Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er; insanların sanat aracılığı ile önyargılar, hoşgörü ve eşitlik kavramlarını her zamankinden daha fazla düşünmeye ihtiyaçları olduğunu. ayrımcılık üzerine bu denli  yoğun tartışmalar yaşanırken filmin Amerika’dan ödül almasından dolayı ayrıca mutlu olduklarını belirtti.

Omar ve Biz festival kapsamında 16 Temmuz -15 Ağustos tarihleri arası online olarak gösterilecek ve Seyirci ödülü için de yarışmaya devam edecek.

Festivalin uluslararası yarışmasında yer alan OMAR VE BİZ. Jüri özel ödülü alırken, yarışmada iyi film ödülünü Kosova’nın bu yılki Oscar adayı Zana filmiyle yönetmenAntoneta Kastrati, İyi Görüntü yönetimi ödülünü ise ülkemizde Onun Adı Petrunya olarak gösterilen God Exists Her Name is Petrunya filminin görüntü yönetmeni Virginie Saint-Martin ve Zana filminin görüntü yönetmeni Sevdije Kastrati arasında paylaştırıldı…

Ulusal ve uluslararası birçok başarı kazanan OMAR VE BİZ’in özeti:

İsmet, sınır görevini tamamladıktan sonra emekli olmuş bir askerdir.  Sivil hayatta ailesi ve çevresindekilerle iletişim kurmakta zorlanır ve oğlu eğitimini bahane ederek, İsmet’ten uzaklaşabilmek için Amerika’ya gitmiştir. Karısı da oğlunun yanına gitmek istemektedir. Tüm bunlar yaşanırken, Türkiye – Yunanistan sınırındaki evlerinde iki kaçak göçmenle ansızın komşu olmak zorunda kalırlar. İsmet, yaşadıklarının etkisiyle, politik bakış açısı ve ön yargılarıyla yüzleşecektir.

 

Cem Bender, *Taj Sher Yakub, Menderes Samancılar, Ushan Çakır, Uygar Tamer, Timur Ölkebaş ile *Hala Alsayaneh’in oynadığı Omar ve Biz (Omar and Us). önümüzdeki aylarda CGV Mars Dağıtım dağıtımıyla Protim V.P tarafından vizyona çıkarılacak.

Yorum Yap