Gündem

Danimarka Corona Virüs Önlemlerini Kaldırıyor!

Danimarka Corona Virüs Önlemlerini Kaldırıyor

Danimarka, bugün itibariyle alınan tüm Corona virüs önlemlerinin kaldırıldığını açıkladı. Danimarka böylelikle pandemi öncesi döneme geçiş yapan ilk AB ülkesi oldu.

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre Danimarka, aşı kartı uygulamasına geçtiğini açıklamıştı. Bundan sonra pandemi önlemlerini kaldıran ilk AB ülkesi oldu.

Ülkede, bugün itibariyle restoranlara, spor salonlarına, tiyatro salonlarına gece kulüplerine aşı kartı ile giriş yapılabilecek. Saat kısıtlaması ise tamamen kaldırıldı.

Bakanı Magnus Heunicke yaptığı açıklamada,“Aşılar tüm Danimarka vatandaşlarının bu kadar uzun bir süre boyunca gösterdiği büyük çabalar, güçlü olduğumuzun temelidir” dedi.

‘TEMASLI’ UYGULAMASI KALKIYOR

Ülkede sadece enfekte olan kişilerin karantinaya alınacağı, ‘temaslı’ uygulamasının ise kaldırılacağı belirtilirdi.

Okulların açık olduğu, çocukların Covid-19 hastasıyla temaslı durumunda olması halinde direkt olarak eve gönderilmeyeceği, sadece enfekte olanların karantinaya alınacağı bildirildi.

Danimarka, 13 Ağustos’ta toplu taşıma dahil olmak üzere ülke genelinde maske zorunluluğunun kaldırılacağını açıklamıştı. Bugün ise tüm ülkede pandemi öncesi sürece geçiş yapıldı. İsveç Norveç gibi İskandinav ülkeleri de Eylül sonunda kısıtlamaları kaldırmaya hazırlandıklarını açıkladı.

AŞILAMA ORANLARI ÇOK YÜKSEK

Danimarkalı yetkilileri, yüksek aşılama oranları, düşük ciddi hastalık ölüm oranı nedeniyle virüsün “ toplum için kritik bir tehdit olmadığını” ilan etmişti.

Danimarka’da aşı kampanyası hız kazanarak 5.8 milyonluk nüfusun yüzde 73’ü aşılandı. Ayrıca 65 yaş üzeri vatandaşlarda aşılanma oranı yüzde 96’yı buldu. Üçüncü doz aşı da riskli grupta bulunan kişilerde kullanıma sunuldu.

Roskilde Üniversitesi’nden epidemiyoloji uzmanı Lone Simonsen şöyle dedi. Aşı sayesinde günde yaklaşık 500 yeni corona virüs vakasının görülüyor. Virüsün toplumsal bir tehdit değil dedi.

Yorum Yap