Gündem

Borsaya Yatırımcı Akını !

Borsaya Yatırımcı Akını

Halka arzlar borsaya olan ilgiyi arttırmaya ediyor. Bunun etkisiyle yatırımcı sayısı her geçen gün rekor kırıyor. 6 milyonu aşan yatırımcısıyla Borsa İstanbul.

Son bir haftada yaklaşık 500 bin kişinin daha katıldığı Borsa İstanbul’a ilgi artmaya ediyor. Borsada yatırımcı sayısı 6 milyonu aşarak rekor kırdı!

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından yapılan açıklamaya göre pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı 21 Ağustos 2023 itibarıyla 6 milyon 24 bin 344 kişiye yükseldi. Buna göre yatırımcı sayısı son bir ayda  yüzde 36,84 sayı olarak 1 milyon 621 bin 816 artış gösterdi. Yıllık bazda ise artış oranı yüzde 12,34, yatırımcı sayısı ise 3 milyon 350 bin 883 kişi artış yaşandı.

Finansal Yatırımcılar Derneği Başkanı Ekonomist Ali Bahçuvan’ın Konuyla İlgili Önemli Açıklamalarda Bulundu!

Borsada son dönemde halka arzlara yoğun bir  talep  Finyad Başkanı Ali Bahçuvan, yatırımcıların her halka arza, aile fertlerine birer hesap açarak katıldıklarını ve halka arzlardan ortalama 1000-1500 lira arasında  kar sağladıklarını ve sayede her hafta iki yada üç  halka arz olduğu düşünülürse, aylık 4 kişilik bir ailenin 20 bin liraya yakın parayı, sadece 4-5 bin lira gibi bir  sermaye koyarak kazanmaya başladığını söyledi.

döngünün bir zamanlar kripto para piyasasında yaşanan yükselişler sırasında da yaşandığını ancak sonrasında düşüşlere yakalanan yatırımcıların zarara girdiklerini aktardı.

Halka arz piyasasının ise daha çok devlet kontrolü altında olması nedeniyle, denetlenebilir olmasının tür sonuçlara yol açmayacak şekilde, dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerektiğini Bahçuvan, yatırımcı sayısının son derece artmasına yol açan bu piyasanın bir manipülatör ve işbirliği içindeki kurumlar tarafından yok olmasına izin verilmemelidir, dedi.

Önümüzdeki dönemde yatırımcı sayısının 10 milyona kadar çıkabileceğini belirten Bahçuvan ana unsur halka arz piyasasını yaşatmaktır diye ekledi.

 

Haber: Sekna Karaca

Paraajansı

Yorum Yap