Nihal Yeşiltaç Oran

Dilber Ay Filmini İzledim!

Dilber Ay Filmini İzledim
nihal yeşiltaç oran

Nihal Yeşiltaç Oran

Uzun süredir hakkında konuşulan, şarkıcı Dilber Ay’ın hayatının anlatıldığı Dilber Ay filmini izledim. Galasına yetişememiştim,  gösterime girdiği ilk gün gidip izledim.

Öncelikle film hakkında bilmeyenler için bilgi paylaşayım. Yönetmen Hakan Kırvavaç yani Ketche. Senaryoyu Nalan Merter Savaş, Kamuran Süner yazmış. Çok iyi tanıdığımız bildiğimiz oyuncular var ve tabii performansını ilk kez gördüklerimiz de…

Dilber Ay’ın gençlik yıllarını Zeliha Kendirci canlandırmış. Olgunluk dönemini de Büşra Pekin. Ay’ın babası rolünde Ayberk Pekcan vardı. Biliyorsunuz Pekcan geçtiğimiz ay hayatını kaybetti. Nursel Köse Dilber Ay’ın ilk kayınvalidesini canlandırıyor. Filmde daha birçok kıymetli isim var.

Dilber Ay’ın Hayatı

Film, yazımın girişinde de bahsettiğim gibi Dilber Ay’ın hayatını konu alıyor. Çekimlere başlandığı bilgisi geldiğinden bu yana çıkan haberler doğrultusunda beklenti girdim. Nasıl bir film olacak? Dilber Ay’ın hayatı tam olarak filme yansıyacak mı? Ne kadar kurgu olacak? Büşra Pekin nasıl bir performans sergileyecek gibi birçok soru vardı aklımda.

Filmde gördük ki içler acısı bir hayat yaşamış Dilber Ay. Fazla ekleme yapılmış olsaydı birileri çıkıp mutlaka söylerdi, demek ki gerçeğine çok yakın bir senaryo yazılmış. +13 uyarısı olan bu filmde sınır daha yükseltilebilirdi. İnsan olanın içinin kaldıramayacağı sahneler vardı. Mesela ilk işkence sahnesinde salonu terk edenler oldu. Çocukluğu gençliği gerçekten büyük acılarla geçmiş, şaşkınlıkla izledim.

Dilber Ay ile yıllar bir kanalında sorun yaşamıştım. O sorunu ciddi boyutlara getirebilirdim, yaşına saygımdan uzatmadım. Hayatını izlerken o olayı düşündüm. Bu kadar acı anılara, travmalara göre aslında o davranışları çok normalmiş.

Dilber Ay Filmi Oyuncuları

Gelelim oyunculara; hepsi gayet başarılıydı ama bana göre filmin yıldızı Zeliha Kendirci oldu. En zor sahneler ona yazılmıştı ve yıllardır bu işi yapıyormuş gibi gayet başarılı bir performans sergiledi, tebrik ederim.  Nursel  Köse bana göre her rolün kadını, bayıldım.

Gelelim Büşra Pekin’e. İlk günden beri konuşuluyordu, oyuncusu nasıl olacak dram bir filmde başrol oynayacak? Ben de aynı fikirdeydim. Filmi izledim, yine aynı fikirdeyim. Bir oyuncuya göre zor şarkıları başarı ile seslendirmesi dışında ‘acaba yanlış isim mi” düşüncesi hala geçerli benim için. Bakın yanlış anlaşılmasın; oyunculuğunu eleştirmiyorum. Sadece bu role  uygun olmadığını düşünüyorum. Tıpkı Kırmızı Oda’da Doktor Hanım rolüne Binnur Kaya’nın yanlış seçim olduğunu iddia edişim gibi. Bir de filmin büyük bir bölümünde Dilber Ay’ın gençliği işlenmiş, dolayısı ile en acı dolu en iddialı sahneleri Zeliha Kendirci canlandırmış. Pekin’i ise ağırlıklı olarak şarkı söyleme sahnelerinde görüyoruz. Yani bana göre söylendiği gibi Dilber Ay’ı Büşra Pekin değil, Zeliha Kendirci oynamış.

Sonuç olarak şarkıcı Dilber Ay’ın hayatını çok etkileyici bulsam film için çok başarılıydı diyemem. Bunun sebebi belki de beklentimin büyük olmasıydı.

Sıra Bergen filminde, evet bu filmden de beklentim büyük. Bergen’i canlandıracak olan Zeynep Farah Abdullah bana göre başaracak. Mart ayında bunu göreceğiz.

Sağlıcakla…

Yorum Yap